Szatka do chrztu świętego

Szatka do chrztu – pamiątka chrztu świętego

Biała szatka z aniołkiem i nie tylko do chrztu świętego nakładana dziecku podczas tego sakramentu to symbol niewinności i czystości. W trakcie uroczystości chrztu padają słowa: “…stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”. Założenie białej szaty chrzcielnej jest symbolem „przyobleczenia się” w Jezusa Chrystusa czyli całkowitego zjednoczenia się z Nim. Kolor biały jest kolorem światła i życia, świątecznej radości, zwycięstwa, świętości czyli życia w chwale Bożej. Ochrzczony odziany w białą szatę jest człowiekiem czystym i niewinnym. To samo symbolizują prezenty na chrzciny w podobnych kolorach. Na przykład szatka do chrztu świętego.

Szatki do chrztu najlepiej jeśli są wykonane z białej satyny stosowanej również na suknie ślubne. Tanie materiały jak zwykły atłas czy żorżeta są zbyt słabej jakości, cienkie i wiotkie, mogą “rozjeżdżać” się w trakcie szycia lub haftu. Najładniejsze szatki do chrztu z satyny są obszywane ślicznymi aplikacjami kwiatuszków, dostępne są różne kolory obszycia (biały, złoty, srebrny) i wielkości kwiatuszków.

szatka z haftemszatka do chrztuszatka z haftem

Na szatce można wyhaftować imię dziecka, datę oraz słodkiego aniołka, taka chrzczonka będzie śliczną pamiątką chrztu świętego. Haft może być wykonany w dowolnym kolorze.

Przykładowe życzenia z okazji chrztu świętego:

W tak uroczystym dniu,
jakim jest przyjęcie przez Ciebie
Sakramentu Chrztu Świętego
i wstąpienie do wspólnoty Kościoła,
przyjmij życzenia,
aby wiara i ufność Bogu
zawsze Cię prowadziły
i gładziły wszelkie nierówności pod stopami,
czynami kierowało wrażliwe serce,
a cele, które sobie wytyczysz,
by zawsze były szlachetne.

szatka do chrztu świętegoszatka do chrztuszatka do chrztu świętego